poniedziałek, 14 lutego 2022

II sobota lutego 2022 r - spotkanie modlitewne FZŚ

 T                                                            knCh!                                             12. 02. 22r


    Mszę św o g 9 odprawił O Łukasz. W czasie homilii powiedział: niech Pan obdarzy was pokojem. To pozdrowienie franciszkańskie ma rzetelną podstawę. Bóg daje pokój. Grzechem Izraela była niepamięć. Nie pojęli cudów Pana. Zrobili 2 cielce, u stóp Horebu i im oddawali cześć. Bardzo ważne jest rozpamiętywanie, co Bóg nam uczynił. Kiedy człowiek tego nie czyni, nie celebruje w liturgii, nikczemnieje. Wygasa w nim poczucie wdzięczności. Tak było u Izraela. Zapomnieli o Bogu, który ich ocalił, który dokonał zdumiewających rzeczy. Mamy wspaniałą władzę umysłu – pamięć. Możemy więc przywoływać, co się wydarzyło i nadawać temu znaczenie. Wspomnienie, czyli uobecnienie wielkich dzieł Bożych. Łatwo uczynić sobie cielca, przedstawić sobie Boga na własny obraz, a trudno podążać za Bogiem, który powoli objawia mi się w życiu. A On jest. Na pewnej drodze jesteśmy. To trudna droga. Rozmnożenie chleba – cud, który ma obudzić wiarę. Mocna była wiara św. Franciszka. Ukochał Panią Ubóstwo, bo był świadomy, że Bóg daje wszystko. Jakże łatwo utworzyć sobie cielca, uwierzyć, że daje pokój. Pamiętaj o nas i przyjdź nam z pomocą, śpiewamy w dzisiejszym psalmie. On o nas nie zapomni. Zawsze jesteśmy przedmiotem jego troski.

Po Mszy św. modliliśmy się Godzinkami do św Franciszka. Potem udaliśmy się na salkę. Tu wysłuchaliśmy komunikatów na cały rok. W naszej wspólnocie FZŚ jest aktualnie 53 profesów wieczystych.W marcu br nasze spotkanie odbędzie się u OO Franciszkanów z racji 100-lecia śmierci bł. Anieli Salawy. Wspominaliśmy zmarłą śp S Janinę Jeziorską, na której pogrzeb zaraz po spotkaniu, wybrał się brat Krzyś Bronarski i S Maria Kowalska, częsta uczestniczka pogrzebów naszych zmarłych. Zabrali piękny nasz franciszkański sztandar ze słowami: Pochwalony bądź Panie przez naszą siostrę śmierć. Wspominaliśmy S Janinę, która pozostała w naszej pamięci jako człowiek przeogromnie wdzięczny za najmniejszy otrzymany dar. To była wdzięczność jej modlitwy, zamawianej Mszy św. w intencji dobrodzieja. Otrzymywaliśmy więcej niż dawaliśmy. S Jasia uczyła nas być wdzięcznymi w ogromnym wymiarze. Niech Bóg będzie Jej nagrodą.

PIERWSZE CZYTANIE

1 Krl 11,29-32;12,19 Zapowiedź podziału królestwa Salomona

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej

Gdy pewnego razu Jeroboam wyszedł z Jerozolimy, spotkał go na drodze prorok Achiasz z Szilo, odziany w nowy płaszcz. Sami tylko obydwaj byli na polu.
Wtedy Achiasz zdjął nowy płaszcz, który miał na sobie, porozdzierał go na dwanaście części i powiedział Jeroboamowi: „Weź sobie dziesięć części, bo tak rzekł Pan, Bóg Izraela: «Oto wyrwę królestwo z ręki Salomona, a tobie dam dziesięć pokoleń. Jedno tylko pokolenie będzie miał ze względu na Dawida, mego sługę, i ze względu na miasto Jeruzalem, które wybrałem ze wszystkich pokoleń Izraela»”.
Tak więc Izrael odpadł od rodu Dawida po dziś dzień.
Oto Słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY:

Ps 81,10-11ab.12-13.14-15

Nie będziesz miał obcego boga,
cudzemu bogu nie będziesz się kłaniał.
Jam jest Pan, Bóg twój,
który cię wywiódł z ziemi egipskiej. Lecz mój lud nie posłuchał mego głosu:
nie był Mi posłuszny Izrael.
Zostawiłem ich przeto twardym ich sercom,
niech postępują według zamysłów swoich. Gdyby mój lud Mnie posłuchał,
a Izrael kroczył moimi drogami:
natychmiast bym zgniótł ich wrogów
i obrócił rękę na ich przeciwników.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ:

Por. Dz 16,14b

A

Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

A

EWANGELIA

Mk 7,31-37 Uzdrowienie głuchoniemego

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.
Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął Go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: „Effatha”, to znaczy: „Otwórz się”. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.
Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali.
I pełni zdumienia mówili: „Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę”.
Oto słowo Pańskie.



 Spotkanie Opłatkowe, styczeń 2013 r; śp S J Jeziorska siedzi sama z lewej strony obok śp S Kozakowa w towarzystwie dwóch osób

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz