piątek, 3 maja 2019

wykład O Prof Andrzeja Zająca na temat czego dziś potrzebuje Kościół

T                                               knCh!                                    27 IV. 2019 r

   W ostatnią sobotę kwietnia br, po Mszy św. o godz. 10 w Bazylice OO Franciszkanów w Krakowie, w sali bł Jakuba Strzemię, odbył się wykład O. prof. Andrzeja Zająca ( z Zakonu OO Franciszkanów Konwentualnych) w oparciu o przemówienie  Ojca św. Benedykta XVI do Braci i Sióstr Rodziny Franciszkańskiej, zgromadzonych na  Kapitule Namiotów, w Castel Gandolfo 18 IV 2009 r,w osiemsetlecie  zatwierdzenia pierwotnej reguły św. Franciszka przez papieża Innocentego III.


W czasie wykładu, ks Profesor rozwijając myśli Ojca św. Benedykta XVI zaakcentował szczególnie kilka z nich.
1/ Św. Franciszek z Asyżu zrozumiał  siebie samego w świetle Ewangelii. Nawrócenie było tu kluczowym momentem. Odmawiał brewiarz, a głos Jego zgadzał się z duchem. Istniała tu harmonia.  Franciszek stał się jakby rozżarzonym woskiem, na którym Bóg wycisnął swoja pieczęć, jak t o określił św. Bonawentura.
2/ Jego charyzmat, wsparty przez instytucję Kościoła, z którym współpracował  przyczynił się do budowania Kościoła. Tak jest zawsze, bo charyzmat i instytucja  się uzupełniają. Franciszek mógł nie pójść do papieża, a on z kolei nie musiał zaaprobować  projektu życia przedstawionego przez Franciszka. Jednakże papież poinformowany przez biskupa Rzymu umiał rozeznać inicjatywę Ducha św. i przyjął, pobłogosławił rodzącą się wspólnotę Braci Mniejszych.
3/ Franciszek zestawiał cnoty parami np. pokorę i ubóstwo, wskazując na ich wzajemne uzupełnianie się.
4/ Jeśli widzisz, że masz być czymś pięknym dla Boga, rób tak.
5/ Za św. Franciszkiem możemy modlić się: „Panie daj bym kochał bez stawiania warunków zaczynając od siebie”.
6/ Obyśmy byli świadkami „piękna” Boga, które Franciszek  umiał wyśpiewać, kontemplując cuda stworzenia. Ten zachwyt spowodował, że krzyknął w stronę najwyższego: Ty jesteś pięknem! (Uwielbienie Boga Najwyższego, 4.6)
7/ Mamy iść kontynuując „odbudowę domu Jezusa Chrystusa”, którym jest Kościół.
8/ Jak Franciszek mamy zaczynać od siebie samych, bo my najpierw jesteśmy domem, który  Bóg chce odbudować.
9/ Odnawiając się w duchu Ewangelii stale będziemy pomocni pasterzom Kościoła w czynieniu jego oblicza wciąż piękniejszym.
10/ Bracia, życiem świadczmy o Ewangelii, a gdy trzeba słowami – mawiał Franciszek.
 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz