wtorek, 15 sierpnia 2017

II sobota VIII 2017-spotkanie modlitewne FZŚ

12 08 17
Mszę św. o godz. 9 odprawił O.Jerzy. W czasie homilii powiedział:
W  pierwszym czytaniu fragmentu Księgi Powtórzonego Prawa, ważnego dla Izraelitów w religii Mojżeszowej, spotykamy słowa:  słuchaj  Izraelu-podstawowe wołanie Boga. Należy przyjąć Go jako pierwszego, którego trzeba słuchać.  To Izrael jest środowiskiem wiary w jednego Boga. Konsekwencja wyznania wiary, że Bóg jest jedynym, jest miłość. Gdy ktoś wierzy, kocha Boga z całych sił. To wypełnił Jezus Chrystus, który uzupełnił miłość Boga, miłością bliźniego. A w Ewangelii czytamy, że gdy wiara jest jak ziarnko gorczycy, już wtedy dokonuje rzeczy niemożliwych. Wiara daje nam siłę i moc w życiu codziennym-wtedy Bóg będzie dokonywał rzeczy niemożliwych. Mimo kłopotów i cierpienia TRWAĆ! Nie będzie dla nas nic niemożliwe.

Na salce 003 , po modlitwie Litanią do św. O. Franciszka, mówiliśmy o:
1/ Noc Cracovia Sacra 14-15 VIII, z bogatym programem artystycznym.
2/ rekolekcje dla FZŚ 1-3 IX w Skomielnej Czarnej. Bardzo cenimy sobie te rekolekcje, tylko trudno pogodzić się nam z tym terminem-pierwszych dni miesiąca, kiedy jesteśmy zajęci w parafiach, a ponadto bierzemy udział w nocnym modlitewnym czuwaniu pierwszopiątkowym. Poprzedni termin tych rekolekcji, około połowy września był znacznie lepszy.
3/ jesteśmy wdzięczni O. Jerzemu, który pokazał nam film o Braciach św. Franciszka (Kapucynów)-odnowy. Ich praca w różnych państwach świata (np USA, Ameryka Środkowa, Wyspy Brytyjskie) w środowiskach bardzo zdemoralizowanych zasługuje na najwyższe uznanie.
4/ zbiórka ziół w celu przygotowania bukietów na 15 VIII-ważne!. Bierzemy to sobie do serca.

14 VIII 17
Niektórym z nas udało się wziąć udział 14 VIII br w Oświęcimiu w uroczystościach 76 rocznicy śmierci św. M. M. Kolbe. Z kościoła o Jego Imieniu  tuż przed godz. 9 wyruszyła procesja ze 7 sztandarami , z wieloma kapłanami, biskupami ( w tym 1 biskup z Niemiec), siostrami zakonnymi i relikwią św. Ojca Kolbe –umieszczoną w figurce NMP , a był nią Różaniec  O. Kolbe. Krótko przypomniano nam historie tego Różańca. Współwięzień O. Kolbe młody Wilhelm Żelazny był zdesperowany w więzieniu tak bardzo, że chciał odebrać sobie życie. Wtedy O Kolbe dał mu "lekarstwo"- Różaniec, chociaż trochę zniszczony przez SS. Mana, który go podeptał. Wilhelm modlił się pilnie na nim. Wróciła mu nadzieja. Wyszedł z obozu. Gdy za rok chciał oddać ów Różaniec O Kolbe, ten już nie żył (zmarł 14 VIII. 1941 r). Wilhelm dalej doświadczał losów wojny, ale z Różańcem. Był też w armii gen. Andersa. Po wojnie Różaniec przechowywany przez biskupa Bednorza trafił ostatecznie do tego kościoła przez troskę w tej sprawie samego Wilhelma. Co roku jest niesiony w procesji z tego kościoła do obozu w dniu św. M. M. Kolbe na Eucharystię celebrowaną przy bloku 11, z udziałem wielu biskupów, też z Niemiec. Tak też było w tym roku.
W czasie homilii usłyszeliśmy:
Wydarzenie w Auschwitz nie może przesłonić sylwetki Rajmunda – św. Maksymiliana M. Kolbe. Był osobą niezwykłą: miał  dwa doktoraty: z filozofii i z teologii – uzyskane w Rzymie. Był gorliwym duszpasterzem, cennym wychowawcą, posłusznym zakonnikiem. Mistyk, wielki duchem, bezgranicznie ufał Niepokalanej. Ta postawa może i powinna nas fascynować. Wiele podróżował : z Lwowa, przez Kraków, Grodno do Japonii. Podróże nie były dla Niego czasem straconym-zawsze głosił Dobrą Nowinę. Na zakończenie spotkania wręczał medaliki M. Bożej Niepokalanej. Taka postawa  b. dobrze współbrzmi z hasłem tego roku: "Idźcie i głoście".  On szedł i głosił. Ostatnią stacją Jego życia był Auschwitz. Tu byli ludzie mordowani za to kim byli, nie za to, co zrobili. To miejsce przypomina o głębi zła: piekło na ziemi. Blok 11 w Auschwitz to szczególny teren kaźni. W piwnicy znajdują się cele, w których dokonywano szczególnych okrucieństw.. Tu cela 18 –bunkier głodowy. To ołtarz ofiarny w bloku 11. Tu doświadczani byli więźniowie jak złoto w tyglu. 12-letniemu Rajmundowi Maryja ukazała dwie korony :białą – czystości i czerwoną - męczeństwa. Wybrał obie. Beatyfikowany został jako wyznawca (biała korona), kanonizowany, jako męczennik-czerwona korona.
W Auschwitz i Birkenau – zło i grzech były b. realne. Przypomina o tym Eden i dzień dzisiejszy – jak bardzo ludzkość może stać się nieludzka! Powstaje pytanie: gdzie był wtedy w Auschwitz Bóg? Odpowiedź jest jedna:  Bóg był i jest tutaj, przemienia ofiarą swego Syna, by nienawiść, śmierć nie miały ostatniego słowa.
Maksymilian usługiwał więźniom – miłość Go podtrzymywała w powolnym umieraniu śmiercią głodową, gdy zdecydował się oddać swe życie za współwięźnia F. Gajowniczka-męża i ojca rodziny (skazanego na śmierć z powodu ucieczki jednego z więźniów). W tajemnicy paschalnej Jezus Chrystus wziął lęk całego świata i zanurzył w ogniu Bożej Miłości. Ten zwyciężył. Dlatego JPII pozostawił w celi 18 świecę paschalną, bo odpowiedzią na Auschwitz jest paschalne zwycięstwo. Wiara paschalna daje nam doświadczenie tego, że ci, którzy tu rządzili, czego tu dokonywali, to nie koniec ludzkiej historii.
W tym roku świętujemy 25 lat diecezji Bielsko-Żywieckiej, której Patronem jest św. M. M. Kolbe. Dlatego wołamy: św. Patronie pozwól nam docenić wartość miłości. Wstawiaj się do Boga w naszych codziennych sprawach, bądź naszym wspomożycielem by trwać przy Chrystusie i by wytrwać
45 lat temu św. O.Kolbe został odznaczony Złotym Krzyżem zasługi  Virtutti Militari, a największą Jego nagrodą jest niebo, skąd przywoływany w modlitwie zsyła wiele łask.

Czytania na sobotę, 12 sierpnia 2017

(Pwt 6,4-13)
Mojżesz mówił do ludu: Słuchaj, Izraelu, Pan, nasz Bóg - Pan jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił. Niech pozostaną w twym sercu te słowa, które ja ci dziś nakazuję. Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu. Przywiążesz je do twojej ręki jako znak. Niech one ci będą ozdobą przed oczami. Wypisz je na odrzwiach swojego domu i na twoich bramach. Gdy Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, o której poprzysiągł przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, że da tobie miasta wielkie i bogate, których nie budowałeś, domy pełne wszelkich dóbr, których nie zbierałeś, wykopane studnie, których nie kopałeś, winnice i gaje oliwne, których nie sadziłeś, kiedy będziesz jadł i nasycisz się - strzeż się, byś nie zapomniał o Panu, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Będziesz się bał Pana, Boga swego, będziesz Mu służył i na Jego imię będziesz przysięgał.

(Ps 18,2-3.7.47.51)
REFREN: Miłuję Ciebie, Panie, mocy moja

Miłuję Cię, Panie, mocy moja.
Panie, opoko moja i twierdzo, mój wybawicielu;
Boże, skało moja, na którą się chronię,
tarczo moja, mocy zbawienia mego i moja obrono.

Wzywałem Pana w moim utrapieniu,
wołałem do mojego Boga;
i głos mój usłyszał ze swojej Świątyni,
dotarł mój krzyk do Jego uszu.

Niech żyje Pan, niech będzie błogosławiona moja opoka,
niech będzie wywyższony mój Bóg i Zbawca.
Ty dajesz wielkie zwycięstwo królowi
i okazujesz łaskę dla Twego pomazańca.

(2 Tm 1,10b)
Nasz Zbawiciel Jezus Chrystus śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

(Mt 17,14-20)
Pewien człowiek zbliżył się do Jezusa i padając przed Nim na kolana, prosił: Panie, zlituj się nad moim synem! Jest epileptykiem i bardzo cierpi; bo często wpada w ogień, a często w wodę. Przyprowadziłem go do Twoich uczniów, lecz nie mogli go uzdrowić. Na to Jezus odrzekł: O, plemię niewierne i przewrotne! Jak długo jeszcze mam być z wami; jak długo mam was cierpieć? Przyprowadźcie Mi go tutaj! Jezus rozkazał mu surowo, i zły duch opuścił go. Od owej pory chłopiec odzyskał zdrowie. Wtedy uczniowie zbliżyli się do Jezusa na osobności i pytali: Dlaczego my nie mogliśmy go wypędzić? On zaś im rzekł: Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: Przesuń się stąd tam!, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz