sobota, 7 października 2023

I sobota października 2023 r - spotkanie modlitewne LRR, FZŚ, SHNSPJ

 T                                                                               knCh!

                                                                                                            7.X.23

    Mszę św o g 9 odprawił O Mariusz. Po Mszy św modliliśmy się, jak zwykle w pierwsze soboty, na Różańcu św..W czasie homilii powiedział:

Dziś w czasie pierwszej soboty miesiąca, tak się szczęśliwie składa, że przybliżamy się do M Bożej Różańcowej, bo to Jej dzień. Różaniec św. to potęga – to lekarstwo na wszelkie zło. By to zrozumieć „idziemy” do Starego Testamentu (ST). Może wydaje się dziwnym, że w Litanii Loretańskiej mamy wezwanie „Arko Przymierza”, wszak Arka pojawia się tylko w ST. Bóg kazał zbudować Mojżeszowi Arkę Przymierza. To znak potęgi Boga. Obce narody chciały ją wykraść, bo tam był Bóg. Była tam laska Arona – brata Mojżesza. On pierwszy modlił się w imieniu Izraela. W Arce znajdowały się też tablice dekalogu i manna, która Izraelici otrzymali jako pokarm w czasie wędrówki przez pustynię. Na szczycie Arki znajdowały się 4 cherubiny, podtrzymujące pokrywę. Bardzo zdolny rzemieślnik zrobił Arkę ze złota. Długość jej wynosiła 111 cm, a szerokość 67 cm. Bóg obiecał, że gdy kapłan zbliży się do Arki, Bóg wysłucha jego modlitwy. W pewnym momencie Izraelici odchodzą od Boga, Arka jest bezczeszczona. Została ona ukryta w 586 roku przed Chrystusem, gdy Babilończycy pod wodzą Nabuchonozora napadli na Izraelitów. Gdzieś ją ukryto – nikt nie wie gdzie. Do tej pory tak jest. Izraelici są zdruzgotani. Zaczynają ponosić klęski, a też upokarzać się przed Bogiem z powodu grzechów. Zaczynają oczekiwać Mesjasza. 586 lat po zaginięciu Arki przychodzi Mesjasz. Powstaje ostatnia Księga Pisma św. Apokalipsa. Tu jest napisane, gdzie jest Arka przymierza – w niebie. Kolejny szok. Ta Arka to nie skrzynia ze złota. Tą Arką jest kobieta obleczona w słońce – Pani świata. Pod Jej stopami jest księżyc – symbol mocy piekielnych. Czy Maryja jest Arką starotestamentalną? Tak. Maryja nosiła w sobie najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa. Sam P Jezus to nowe tablice, napisane na krzyżu. W Arce ze złota była garstka manny, a P Jezus jest pokarmem, dlatego Maryja jest Arką Przymierza.

Mamy więcej niż 2000 objawień NMP, z tego tylko 21 potwierdzonych przez Kościół. Zawsze M. Boża wzywa w czasie objawień do odmawiania Różańca w, bo jest on siłą. To nasz mały prywatny egzorcyzm. M Boża obiecuje, że gdy ktoś będzie modlił się przy Niej, jak Mojżesz przy arce Przymierza, będzie wysłuchany.

Pewna matka modliła się całe życie na Różańcu o nawrócenie syna, a on kpił z niej. Gdy ja kładł do trumny, popatrzył na jej ręce – palce zniekształcone przez paciorki Różańca i zmienił zdanie.



PIERWSZE CZYTANIE

Ba 4, 5-12. 27-29

Czytanie z Księgi proroka Barucha

Bądź dobrej myśli, narodzie mój, pamiątko Izraela! Zostaliście zaprzedani poganom, ale nie na zatracenie; dlatego zostaliście wydani nieprzyjaciołom, iż pobudziliście Boga do gniewu. Rozgniewaliście bowiem Stworzyciela swego ofiarami składanymi złym duchom, a nie Bogu. Zapomnieliście o waszym Żywicielu, Bogu wiekuistym, zasmuciliście też Jerozolimę, która was wychowała. Widziała bowiem przychodzący na was gniew Boży i rzekła: «Słuchajcie, sąsiedzi Syjonu, Bóg zasmucił mnie bardzo, widzę bowiem niewolę moich synów i córek, jaką im zesłał Przedwieczny. Wyżywiłam ich z radością, a odesłałam z płaczem i smutkiem. Niech nikt się nie śmieje, że jestem wdową i opuszczoną przez wielu. Zostałam opuszczona z powodu grzechów dzieci moich, ponieważ wyłamały się spod prawa Bożego.

Ufajcie, dzieci, wołajcie do Boga, a Ten, który dopuścił to na was, będzie o was pamiętał. Jak bowiem, błądząc, myśleliście o odstąpieniu od Boga, tak teraz, nawróciwszy się, szukajcie Go dziesięciokrotnie. Albowiem Ten, który zesłał na was to zło, przywiedzie radość wieczną wraz z wybawieniem waszym».

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 69

Ps 69 (68), 33-35. 36-37 (R.: por. 34a)

Pan wysłuchuje biednych i pokornych.

Patrzcie i cieszcie się, ubodzy, †
niech ożyje serce szukających Boga. *
Bo Pan wysłuchuje biednych i swoimi więźniami nie gardzi.
Niechaj Go chwalą niebiosa i ziemia, *
morza i wszystko, co w nich żyje.

Pan wysłuchuje biednych i pokornych.

Bóg bowiem ocali Syjon †
i miasta Judy zbuduje, *
tam będą mieszkać i mieć posiadłości.
To będzie dziedzictwem potomstwa sług Jego, *
miłujący Jego imię przebywać tam będą.

Pan wysłuchuje biednych i pokornych.

WERSET PRZED EWANGELIĄ (ALLELUJA)

Mt 11, 25

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

EWANGELIA

Łk 10,17-24

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością, mówiąc: «Panie, przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy nam się poddają».

Wtedy rzekł do nich: «Widziałem Szatana, który spadł z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednakże nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie».

W tej to chwili rozradował się Jezus w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.

Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».

Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».


Komentarz :

Radosny powrót

KS. JANUSZ CHYŁA

Kontynuujemy w dni powszednie lekturę Ewangelii według św. Łukasza. Dwa dni temu słyszeliśmy o rozesłaniu siedemdziesięciu dwóch uczniów. Zostali oni posłani w nieznane. Usłyszeli, że nie zawsze będzie łatwo i nie każdy ich przyjmie. Nie mieli się jednak lękać, lecz z zapałem głosić wszystkim – tym, którzy chcą słuchać, i tym, którzy nie chcą – bliskość Bożego królestwa.  

Dzisiaj uczniowie wracają do Jezusa. Są pełni zdumienia i entuzjazmu, dlatego, że ich doświadczenia potwierdziły siłę prawdy w jaką zostali wyposażeni. Powodem ich radości nie mają jednak być duszpasterskie sukcesy, lecz relacja z Bogiem. Jezus mówi: „Nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie”.

Ważne jest to, co robimy dla Boga, nasza aktywność, kreatywność. Ale jeszcze ważniejsze jest to, co On robi dla nas. Istotniejsze od tego, co robimy jest to, kim jesteśmy. Czyny wynikają z naszej chrześcijańskiej tożsamości.

Potrzeba nam i całemu Kościołowi prostoty dziecka, a nie zachłyśnięcia się mądrością tego świata. Jezus modli się słowami: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”. Oby w tej modlitwie o nas chodziło.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz