piątek, 8 lipca 2022

I sobota lipca 2022 r - spotkanie modlitewne LRR, SHNSPJ, FZŚ

 

T                                              knCh!                                  2.VII..22

                                                                        

    Mszę św. o godz. 9 odprawił O. Mariusz. W czasie homilii powiedział: kiedy ludzie słuchają tych nauk P Jezusa zadają sobie pytanie: dlaczego On mówi inaczej niż Jan Chrzciciel? Jego uczniowie poszczą, a uczniowie P Jezusa nie poszczą. Jan Chrzciciel mówi o Mesjaszu jako o kimś odległym. P Jezus mówi o Bogu, który jest obok nas. Gdy przyjmuje Komunię św., mówię: mam Boga w sercu. Nowość nie zawsze jest dobrze przyjmowana przez człowieka. Lubimy nowe rzeczy, a nie nowości w życiu duchowym. Gdy „nowy” ksiądz próbuje zmienić jedną rzecz, ludzie mówią; nigdy tak nie było. A w życiu duchowym trzeba też wprowadzać zmianę. Przepisy Żydów, to tylko zwyczaje – mówi P Jezus, to nie prawo Boże. Człowiek mądry potrafi odrzucić stare zwyczaje. P Jezus mówi: nie można z nowego sukna przyszyć łaty do starego ubrania. Każdy z nas dotknięty jest skutkiem grzechu pierworodnego. Z nowej Ewangelii trzeba wziąć wszystko, nie tylko nową łatkę, która nie pasuje. Św. Paweł: jesteśmy nowo narodzonymi.
Jaka jest najtrudniejsza forma modlitwy: adoracja w ciszy – dla wielu to bardzo trudne, sam na sam z Bogiem.
To starożytny Kościół mówił, że post jest właśnie nowa formą pobożności. P Jezus: wasza radość trwa, czujecie moją obecność.
Czasami w małżeństwie ludzie się do siebie przyzwyczajają. Nieraz rozłąka wzmaga ich miłość. Dziś świat chce wszystko konsumować. By zacząć post, którego nie czuję, muszę widzieć cel. Kiedyś przed II wojną światową, babcie, matki wygotowywały garnki, by w W. Poście nie było na nich tłuszczu. W XVII wieku – nie można było jeść nawet jednego jajka w poście. W pamiętnikach Paska czytamy, że zjedzenie zupy przeszkadzało, a upicie się – nie. Wuj ks bisk. Rysia wspomina, że nawet wody nie można było się napić od północy, przed Komunią św. Benedykt XVI w 2009 r stwierdził, że nie mamy problemu z postem, mamy problem z duchowym znaczeniem postu. Poszczę, by poczuć P Jezusa koło siebie. Grzegorz Wielki uczył, byśmy uświęcali post. Starożytny Kościół mówił, że post uświęca się przez jałmużnę. Wtedy czujemy obecność Jezusa Chrystusa. Odmówienie sobie, uświęca post. Opierając się na Księdze Koheleta, która mówi o właściwym czasie na różne wydarzenia życia, muszę wiedzieć jaki jest czas dla mnie.
Mimo, że teraz nie ma, muszę coś sobie odmówić. Mimo, że jest Wielkanoc, mogę pościć – wg Lutra. Ojciec św. Innocenty III przypominał, ze w oczekiwaniu na zesłanie Ducha św., apostołowie trwali na modlitwie i poście. W starożytności kościołowi nie było wolno pościć w niedziele. Gdy ktoś 3 razy pościł w niedziele, był ekskomunikowany. Od XII wieku w całym czasie wielkanocnym, w piątki nie było postu – teraz tylko w oktawie nie mamy postu. Jeśli nie pościmy, to na nic nie czekamy. Mamy Kościół pięćdziesiątnicy, ale stale czekamy, wszak jak przypomina św. Augustyn: niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu. Po Mszy św. modliliśmy się na Różańcu św., jak zwykle w pierwsze soboty po Mszy św o g 9 LRR.

PIERWSZE CZYTANIE

Am 9,11-15 Zapowiedź powrotu Izraela z niewoli

Czytanie z Księgi proroka Amosa

To mówi Pan:
„W tym dniu podniosę szałas Dawidowy, co upada, zamuruję jego szczeliny, ruiny jego podźwignę i jak za dawnych dni go zbuduję, by posiedli resztę Edomu i wszystkie narody, nad którymi wzywano mojego imienia, mówi Pan, który to uczyni.
Oto nadejdą dni, mówi Pan, że będzie postępował żniwiarz tuż za oraczem, a depczący winogrona za siejącym ziarno; z gór moszcz spływać będzie kroplami, a wszystkie pagórki będą nim opływać. Uwolnię z niewoli lud mój izraelski, odbudują miasta zburzone i będą w nich mieszkać; zasadzą winnice i pić będą wino; założą ogrody i będą jeść z nich owoce. Zasadzę ich na ich ziemi, a nigdy nie będą wyrwani z ziemi, którą im dałem, mówi Pan, twój Bóg”.
Oto Słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY:

Ps 85,9.11-12.13-14

Będę słuchał tego, co mówi Pan Bóg:
oto ogłasza pokój
ludowi i świętym swoim,
którzy zwracają się ku Niemu swym sercem. Spotkają się ze sobą łaska i wierność,
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie,
a sprawiedliwość spojrzy z nieba. Pan sam obdarzy szczęściem,
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Przed Nim będzie kroczyć sprawiedliwość,
a śladami Jego kroków zbawienie.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ:

Jk 1,18

A

Ze swej woli zrodził nas Ojciec przez słowo prawdy,
abyśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń.

A

EWANGELIA

Mt 9,14-17 Nie można stosować zwyczajów Starego Przymierza do Nowego

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Uczniowie Jana podeszli do Jezusa i zapytali: „Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?” Jezus im rzekł: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie i gorsze robi się przedarcie. Nie wlewa się też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują. Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje”.
Oto słowo Pańskie.

                                          

                                

                                                  w lipcu obchodzimy dzień św. Tomasza Apostoła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz