wtorek, 10 września 2024

I sobota września 2024 r - spotkanie modlitewne LRR, FZŚ, SHNSPJ

 T                                                  knCh!                 7 IX.24      


    Mszę św. o godz. 9 celebrowali dwaj Ojcowie, w zastępstwie nieobecnego tego dnia O. Mariusza. Po Mszy św. modliliśmy się częścią bolesną Różańca św. W czasie homilii usłyszeliśmy.

Szabat – czas odpoczynku. Odsyła nas do stanu w raju, gdy Bóg się zachwycił człowiekiem, którego stworzył. Szabat – dzień zachwytu nad dziełem Boga. Stan człowieka przed grzechem odsyła nas do odpoczynku – odpoczynku w Bogu, odpoczynku w miłości. Człowiek był zachwycony, że może tworzyć. Człowiek przed grzechem umierał. Śmierć fizyczna nie była dla człowieka problemem. Była tylko zaśnięciem – przejściem do obecności Boga. Każde wydarzenie miało głęboki sens. Człowiek przeżywał  różnewydarzenia, np. złamanie nogi, widząc sens tych wydarzeń. Tak jest, że każde wydarzenie ma sens, gdy przeżywamy relację z Bogiem. Człowiek, gdy się starzeje, ma mniej sił, by grzeszyć. Odkrywa, że życie ma sens. Zły podpowiada coś innego.

Szabat – skoro Bóg stał się człowiekiem, to wszystko ma sens. Jezus Chrystus miał tyle życia w sobie, że łotrowi na krzyżu obiecał raj, gdy usłyszał jego wyznanie; przyznanie się do grzechów i niewinność P Jezusa. Liturgia szabatu jest uwielbieniem Boga w naszym życiu. Nie chcemy powtarzać retoryki krytykowania, a błogosławimy za wszystko….


Dzień Powszedni

Kolor szat: zielony, biały, czerwony

Rok B, II

XXII Tydzień zwykły

Pierwsze czytanie (1 Kor 4, 6-15)

Miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał. Tak więc już jesteście nasyceni, już opływacie w bogactwa. Zaczęliście królować bez nas! Otóż tak!

Nawet trzeba, żebyście królowali, byśmy mogli współkrólować z wami.

Wydaje mi się bowiem, że Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich, jakby na śmierć skazanych. Staliśmy się bowiem widowiskiem światu, aniołom i ludziom; my głupi dla Chrystusa, wy mądrzy w Chrystusie, my niemocni, wy mocni; wy doznajecie szacunku, a my wzgardy. Aż do tej chwili łakniemy i cierpimy pragnienie, brak nam odzieży, jesteśmy policzkowani i skazani na tułaczkę, i utrudzeni pracą rąk własnych. Błogosławimy, gdy nam złorzeczą, znosimy, gdy nas prześladują; dobrym słowem odpowiadamy, gdy nas spotwarzają. Staliśmy się jakby śmieciem tego świata i odrazą dla wszystkich aż do tej chwili.

Nie piszę tego, żeby was zawstydzić, lecz aby was napomnieć, jako moje najdroższe dzieci. Choćbyście mieli bowiem dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców; ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie.

Psalm (Ps 145, 17-18. 19-20. 21)

Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach
i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.
Pan jest bliski wszystkim, którzy Go wzywają,
wszystkim wzywającym Go szczerze.

Pan bliski wszystkim, którzy Go wzywają

Spełnia wolę tych, którzy cześć Mu oddają,
usłyszy ich wołanie i przyjdzie im z pomocą.
Pan strzeże wszystkich, którzy go miłują,
lecz zniszczy wszystkich występnych.

Pan bliski wszystkim, którzy Go wzywają

Niech usta moje głoszą chwałę Pana,
a Jego święte imię
niech wielbi wszystko, co żyje.
Zawsze i na wieki.

Pan bliski wszystkim, którzy Go wzywają

Aklamacja (J 14, 6)

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Łk 6, 1-5)

W pewien szabat Jezus przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i wykruszając je rękami, jedli.

Na to niektórzy z faryzeuszów mówili: „Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w szabat?”

Wtedy Jezus rzekł im w odpowiedzi: „Nawet tegoście nie czytali, co uczynił Dawid, gdy był głodny on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać”.

I dodał: „Syn Człowieczy jest panem szabatu”.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz